Çiller

illi bayanlar çillerinden herzaman şikayetçi olurlar. Düzgün, lekesiz, pürüzsüz bir ciltleri olsun isterler. Oysa ki bazı kadınların çilleri yüzlerine o kadar yakışırki, onlara ayrı bir hava katmaktadırlar. Bu konuda o kadar ciddiyimki ajanslar bazen bu tarz kızları ajanslarına çağırmaktadırlar.

Çiller yüzde, vücudumuzun dekolte bölgelerinde, sırtta, göğüs bölgesinde yaygın olarak bulunurlar ve baş düşmanları güneştir. Çillerin kışları renkleri açılır ve hacimleri küçülürken, yazın UV ışığın etkisiyle renkleri koyulaşıp hacimleri büyümeye başlar.

Dediğimiz gibi çoğu bayan çillerinden özellikle yüzlerinde bulunan lekelerinden kurtulmak isterler ve bunun için herşeyi denerler. Özellikle kızların ergenlik çağlarında, tam kendilerini tanımaya başladıkları çağlarda yüzlerinde bulunan çillerden nefret ederler. Ne duyarlarsa ne görürlerse uygulamaya çalışırlar. Oysa bazen o kadar yanlış bilgiler kullanırlarki ciltlerini tanınmaz hale getirebilirler.

Çil tedavisi vardır ve iyi derecede sonuç alınmaktadır. Hstta çiller yok edilebilir. Çiller diğer lekeler ile karıştırılmamalıdır. Hormonal lekeler gibi derinin alt yapısından ileri gelen lekelerden değildir. Çiller derinin üst tabakasında oluştuğu için yok edilmesi gayet kolaydır.

Çilleri nasıl tedavi edebiliriz?

Çillerin yok olmasında en mühim tedavi şekli güneşten korunmaktır. Güneş altında çok fazla durmamalıyız. Yaz aylarında bayanlar çılgınca esmer tenlı olmak için güneş altından kalkmazlar. Oysaki teniniz çok hassas ise ve bu lekeleri sevmiyor iseniz malesef güneşten uzak durmalısınız. Güneş koruyucu ile gün içerisinde vücudunuzu ve yüzünüzü yağlamalı ve 2-3 saatte bir yenilemelisiniz. Özellikle denize gittiğiniz zamanlarda gece kremlerinizi sürünmeli bunu ihmal etmemelisiniz. Leke tedavisinin ikincisi şekli ise kimyasal peeling ile olur. Bunlar çil açıcı kremlerdir. Epidermis tabakasını düzgün kullanımla deriyi soyma şeklinde gerçekleşir. Melanin pigmenti deriye renk verir. Yine bazı kimyasal kremler melanin pigmenti içeren ve çillenmelere neden olan derideki bu hücreleri baskılar ve lekelenmeleri önler. Bu kremleri kullanırken sabırlı olmak gereklidir. Çünkü tedavisi uzun sürebilir. Düzgün bir kullanım ile istediğiniz sonucu hiç bir yan etkisi olmaksızın alabilirsiniz.

İsterseniz kimyasal peelingler ile sonuç alamadıysanız lazer tedavisi ile de çillerden kurtulmak mümkündür. Hem lazer tedavisi ile kimyasal peelinglerden aldığınız sonucu daha kısa sürede alabilirsiniz. Ayrıca çillerinizin rengi daha çabuk açılır ve daha çabuk boyutları küçülür. Bu lazer çeşitleri arasında Alexandrite Lazer ve Fraksiyonel Lazer gelmektedir. Alexandrite lazer tek tek dağılmış ve çok koyu lekelerin çözümünde iyidir. Üç dört ayda, bir ay aralıklar ile yapılan seanslarda lekelerden kurtulmak mümkündür. Fakat lazerlerden kurtulduktan sonra cildinize çok dikkat etmelisiniz. En önemlisi güneş ışığından uzak durmalısınız. Çok fazla güneş ışığına maruz kalırsanız lekelerin tekrarlaması mümkündür. Lazerden sonra lekeler koyu kabuklar oluşturur. Bu kabuklar birkaç güne düşer ve hafif kızarıklık kalır. Bu kızarıklıkta bir haftaya kadar düzelir.

Yorumları Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir