Kadınların saçlarını neden beyazlar?

Beyaz saçlar genç ve yaşlılarda tarih boyunca sorun olmuştur. Günümüzde sadece yaşlılar değil gençlerde beyaz saç sorunu yaşıyorlar, peki neden saçlar beyazlar?

Aslında bir saç teli, ortası boş olan ve içinde melanin denilen boya pigmentleri bulunan bir tüpten başka bir şey değildir. Genç yaşlarda bu boşlukta saça renk veren melanini bir arada tutan bir sıvı vardır. Saç beyazlamasının en önemli nedenlerinden biride saça rengini veren melanin pigmentlerinin yeterince üretilmemesi sonucu ortaya çıkan bir sorundur.

Yaşlandıkça derimiz saçlarımızı ve vücudumuzdaki diğer kılları eskisi gibi sağlıklı olarak üretemez.Kılların ortasındaki sıvı kaybolur, boya hücreleri de tutunamadığından sadece hava kalır. Saçlar boyasız hale gelir, beyaz renge yani asıl rengine dönüşür.

Bilim insanları bu olayın birkaç haftalık bir süreçte olabileceğini söylüyorlar. Tiroid bezi, şeker gibi hastalıklarda ve aşırı stres veya şok gibi durumlarda kişinin renkli saçları bu süreçte tamamen döküle-bilir ve geriye sadece daha önceden beyazlaşmış saçlar kalabilir. Diğer saçlarla birlikte beyazların yerine de daha gür ve siyah saçlar çıkabilir.

Saç beyazlamasına kesin bi sonuç bulunamada, Manisa’da ‘Lokman Hekim’ olarak bilinen şifalı bitkiler satıcısı İbrahim Sarıhan ise “Düzenli olarak sarmısak kullanan insanların saçları hep siyah kalıyor. Sistemli olarak kullanıldığında beyaz saçların dökülmesine, yerine siyah saçların çıkmasına sebep oluyor.” diye konuşmuş. umarım sarımsak bu soruna çare olur.

Birde, Çörek otu, kullanım şekli ise şu şekilde, çörek otu tohumunu ezip sonrada yoğurt ile karıştırıp sabah kahvaltılarında tüketilmelidir deniliyor . Beyaz saçlara iyi geldiği söyleniyor. Denemek lazım tabiki de.

Yorumları Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir