Kıvırcık Saç Bakımı

Her 3-4 ayda bir saç uçlarını düzenli olarak aldırın. Kırıklar saçlarınıza istediğiniz şekli vermenizi engellerken sağlıksız görünmesine neden olur.

Sık şampuan kullanmaktan kaçının. Zaten kuru olan saçlarınız şampuanın saç derisini kurutucu etkisi nedeniyle daha fazla kuruyacaktır. Seçtiğiniz şampuanın kıvırcık saçlar için özel olarak üretilmesine ve nemlendirici etkisi olmasına özen gösterin. “Sodyum lauryl sülfat” içeren şampuanlar saçı kurutur bu bileşeni içeren şampuanlar yerine zeytinyağı, jojoba veya badem yağı içeren şampuanlar kullanın.

Şampuan kullandıktan sonra kaliteli bir nemlendirici saç kremi sürün. Saçın nemli olması kabarmayı engeller ve yeni kırıklara karşı koruma sağlar.

Saçlarınız ıslakken kabarmayı önleyici serum kullanabilirsiniz. Özellikle nemli havalarda bu serumlar işinize yarayabilir.

Saçlarınıza hafif nemliyken şekil verirseniz kuruyken vereceğiniz şekilden daha az kabaracaktır.

Saç düzleştirici, saç kurutma makinesi gibi ısıyla çalışan ve saçı kurutan cihazları olabildiğince az kullanın. Kullanmanız gerekiyorsa en düşük ısıda çalıştırın.

Haftada bir zeytinyağı veya badem yağıyla saç derinize masaj yapın ve kökten uçlara sürerek yarım saat bekletin. Bu bakım saçınızın kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayacaktır.

Sağlıklı saçlar için gerekli C vitamini, E, B6 ve B12 vitaminlerini gıdalar yoluyla aldığınızdan emin olun. Doktorunuzun tavsiyesiyle mutivitamin takviyesi kullanabilirsiniz.

Çok sıcak suyla duş almayın. Sıcak su saç derisini ve saç tellerini kurutarak kırılmaları arttırabilir.

Beslenmenize özen gösterin. Saçlara faydalı omega yağ asitlerini içeren ton, somon balığı gibi deniz ürünlerini haftada 2-3 kez tüketin. Bu yağ asitlerini fındık, keten tohumu yağı ve kabak çekirdeğinde de alabilirsiniz.

Yorumları Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir