Ayakkabı seçerken en sık yapılan hatalar neler?

Şık olacağım diye ayak sağlığınızı ikinci plana itmeyin! Daha şık olmak üzere seçtiğiniz ayakkabılar, ayak sağlığınızı direkt olarak etkileyebiliyor. Ayak sağlığına uygun olarak seçilmeyen ayakkabılar; su toplayan, cildi soyulan, nasır bağlayan ve sık sık burkulan ayaklara neden olabiliyor. Üstelik geç kalındığında problem gittikçe ilerleyerek ciddi sinir sıkışmalarına, ayaklarda ve parmaklarda şekil bozukluklarının oluşmasına veya artmasına yol açabiliyor.

Önü Daralan ve Ayağı Sıkan Ayakkabılar

Ayakkabılarda en sık yaşanan problem, önü daralan ve ayağı sıkan dar kalıp, topuklu ayakkabılar ya da botlar giyilmesi ve bunlarla uzun süre ayakta kalınması. Önü daralan ayakkabılar parmakların rahatça hareket etmesini engelliyor. Zamanla parmakların şekli bozuluyor.

Yüksek Topuklu Ayakkabılar

Yüksek topuklu ayakkabılarda ağırlık tarak kısmına geçeceği için parmaklara aşırı yük biniyor ve uzun süreli kullanımlar ayak ile parmaklarda şekil bozukluklarına neden oluyor.

Çok Yüksek Platformlu Ayakkabılar

Moda olduğu için çok yüksek platform gibi denge bozan ürünler kullanılabiliyor. Ayrıca bu platformların sert olanları ayağın kıvrılmasını engelliyor, şoku emmeden diğer eklemlere aşırı baskı iletiyor.

Tamamen Topuksuz Ayakkabılar

Özellikle gençlerin çok sık tercih ettikleri tamamen topuksuz ve aşırı yumuşak, genellikle bez veya süet olan ayakkabı ile çizmeler de sakıncalı. Çünkü ayağı hiç tutmayan, iç tabanı hiç desteklemeyen bu ayakkabılar içe basmaya meyilli olanlarda bu durumun daha da kötüleşmesine neden olabiliyor.

Bir Numara Büyük Ayakkabılar

Topuklu ayakkabı ya da bot seçerken ince kalıplı ürünlerin büyük numaralarını almak büyük bir hata. Çünkü ayak öne gidince ayakkabı önden vuruyor, arkadan boşluk kalıyor ve topuk yürürken hareket ediyor. Bunun sonucunda ayakkabılar sürtüyor ve yara yapıyor.

Çok Sert Deriler ve Sert Rugan Ayakkabılar

Gerekli esneme ve yumuşama olmadığı için ayağın fonksiyonlarını bozuyor.

Yorumları Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir