Bayanlara Özel Tavsiyeler

İşte size uzmanlardan tavsiyeler ;

-Gerekmedikçe tampon kullanmayınız, ve gerekıyorsada 2-3 satten fazla tampon’u vajinada tutmayınız.

– Denize ve havuza girerken tampon koyabilirsiniz ve koymanızıda öneririz, lakin 2-3 saati aşmamaya dikkat ediniz.

-Kokulu petler kullanmak herzaman zararlıdır.Genital bölgeye deodorant, parfüm vb. sürmek sıkmak  bölgenin dengesini bozar

– Ağ kısmı pamuklu olan iç çamaşırı seçmeniz en sağlıklı tercihtir.Mümkünse hergün iç çamaşırınızı değiştirin.

-Yeni partnerle cinsel ilişkiye girildiğinde,mutlaka prezarvatif kullanmanızda fayda var. Çünkü cinsel ilişkiden kaynaklı kadının hastalık kapma riski erkeğe göre çok fazladır.

-Genital bölgenin gerektiğinden fazla yıkanması temizlik değildir, o bölgedeki düzenin bozulmasını ve çok daha rahat mikrop kapmayı sağlar.

-Ağda, jilet gibi yöntemlerle temizlik yapılabilir. Ancak alınma yöntemi ile açılan kıl kökleri genital bölgenin kolayca mikrop kapmaya elverişli hale gelmesine neden olur. Uzun yıllar yapılan ağdalar nedeniyle kıl dönmeleri ve dış dudaklarda şekil bozuklukları oluşmaktadır. Bu nedenle gereken yerlerde belirli zamanlarda makas veya makinayla tüylerin kısaltılması yani (dinlendirme yöntemi) genital bölge için en sağlıklı temizlik yöntemidir.

-Bayanların en büyük sorunlarından biri de tuvaletten mikrop kapma korkusudur. Kalçaların nereye değdiği önemli değildir. En önemlisi idrar yapılırken alttan sıçrayan suyun genital bölgeye gelmesidir. Bunun için de hangi tür tuvalette ve nerede olursanız olun alttan sıçramayı önlemek için suyun üzerine tuvalet kağıdı koymanız mikrop kapmanızı önlicektir. En önemlisi tuvalet sonrası temizlikte aşağıdan yukarı kesinlikle temizlik yapmayınız. Doğru olanı yukarıdan aşağı temizliktir.

-Erkeklerin hissiz, sadece seks düşünen kişiler olduklarını düşünerek bunalıma girmeyin ve onları oldukları gibi kabul edin. Aranızda olan sorunları partnerinizle seks yapmayarak, onu cezalandırarak çözemezsiniz.Ki bu en yanlış çözüm yoldur. Onu cinsel yönden rahatlatmadan bırakmayın, yoksa rahatlatıcak birini arayacaktır. Aksine bir davranışta onu kendinizden uzaklaştırır ve sorunları iyice çözümsüz hale getirirerek mutsuz olursunuz.

– Kadın olmakla gurur duyun, siz kendinizi nasıl hissederseniz başkaları da sizi öyle görecektir.

-Düzenli olarak jinekolojik muayenenizi mutlaka yaptırın. Şikayetiniz  olmasa dahi 6 ayda bir muayene olmak tüm kadınsal hastalıkların erken teşhisi demektir. Erken teşhis, tedavi için çok önemli olan pap smear (rahim ağzı kanseri için kontrol testi) testinizi ve göğüs kanseri için gerekli olan muayenenizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

-Doktorunuzun öğrettiği şekilde iki adet dönemi arasında kendiniz de göğüs muayenenizi mutlaka yapınız.

-Başkalarının, etrafınızdaki insanların değil doktorunuzun dediklerine ve önerdiklerine uyun. Çünkü her insanın bünyesi farklıdır ve bir insanda sonuç alınabilen bir tedavi yada yöntem bir başka insan’a zarar verebilir.

-Eğer doktorunuz uygun görüp vermişse ilaç kullanmaktan korkmayın ve önerilen şekilde düzgün kullanın, kendinize göre değiştirmeyin, fayda almaktan çok zarar görürsünüz.

Yorumları Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir