Son Günlerin Modası ”SICAK YOGA”

Ünlülerin yeni zayıflama trendi olan sıcak yogayı şöyle bir ele alalım.
Peki nedir bu sıcak yoga?

Amerika ve Avrupa’da hızla yayılan ‘sıcak yoga’da 40 derece sıcaklıkta yoga hareketleri yapılıyor.

ABD ‘de başlayan ve Avrupa’nın soğuk ülkelerinde uygulanan ‘sıcak yoga ‘ hızla yayılıyor. Yoga’nın anavatanı Hindistan ‘da sıcak ortamda yoga yapılmasından yola çıkılarak başlayan bu uygulamayı ik olarak 1970 yıında ABD’de yaşayan Guru Bikram Choudry buldu.

Isıtılmış odalarda uygulanan egzersiz ve poz serileri zamanla pek çok ülkede yaygınlaştı. 38-40 derece sıcaklıkta ve nem oranı yüzde 45 olan bir ortamda yapılan sıcak yoga klasik hatha yoga seri ve pozarından oluşuyor. Kısa sürede terleten bu yoga biçimi yoganın amaçladığı egzersiz ve psikolojik rahatlamaya daha kolay ulaşılmasını sağlıyor.
Sıcak yoga yapılan ortamın ısısı fazla olduğundan bizi zorlayan hareketlerde terleme daha da artar. Sıcak yoga yapılan ortamın ısısı özel olarak yüksek ayarlandığından dışarıdan ısı kaybı olmaz ve vücuda ekstra sinyaller gider. “Soğuma olmadı, biraz daha terlemen gerek ve vücut ısısını ayarlaman gerek.” Bu zorlanma sayesinde daha hızlı kilo verme söz konusu olabilmektedir. Peki, bu zorlamalar bize zarar verir mi? 1 litrelik dehidratasyon ile kalp atım hızımızda dakikada 5-15 atımlık bir hızlanma olur. Bu da daha önce spor yapmamış veya kalp problemi olan kişilerde sorun oluşturabilir. Mutlaka doktor onayı alınmalıdır. Su kaybının aşırı dediğimiz seviyelere ulaşması ve yerine konamaması durumunda bayılmalar, vücudun çalışan sistemlerinde bozulmalar meydana gelebilir.
Eğer böyle bir programa katıldıysanız şu belirtilere dikkat edin

Terlemede azalma ( vücudunuzda su bitiyor olabilir)
Ağızınızda ve dilinizde kuruluk hissi
Güçsüzlük
İdrarınızın yoğun, sarı ve kokulu olması
Yapabildiğiniz hareketlerde koordinasyon kaybı
Tuz kaybı sebebiyle baş ağrısı, mide bulantısı, kas krampları vs.

Bunlardan birini bile yaşıyorsanız hocanıza bildirmeniz gerekmektedir.

Yorumları Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir